Željeznica i vlakovi

Početna stranicaFAQPretraľnikRegistracijaLogin
Pretraľnik

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 FAQ
 Pretraľnik
kolovoz 2017
ponutosričetpetsubned
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar

Share | 

Novi EMV 6112 za potrebe HŽ

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
dežurni
Moderator

Broj postova : 27

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   čet lis 13, 2011 1:49 pm

Postaje iscrpljujuće!

Odgovorio sam Vam da nema P/R kočenja i to zato jer nema ni rasporednika na kakve smo navikli.

Ako nema struje – eto zbog požara npr. vrijedi zadnji pasus prethodnoga posta, jer bi se gl. vod i onako ispraznio preko ventila budnika.

Dakle:

Ukoliko zbog djelovanja kočnice u opasnosti (koje sam naveo u
prethodnom postu) dođe do pražnjenja gl. voda tlak zraka u kočnim
cilindrima postiže maksimalni iznos kako slijedi:
pogonskim okretnim postoljima - 5b, slobodnim okretnim postoljima - 4b.

Zaustavni put sam također već naveo.

Pozdrav
[Vrh] Go down
JT Kirk
Admin

Broj postova : 1207

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   čet lis 13, 2011 3:28 pm

Dobro je. kolega Dežurni je dakle referirao da novi niskopodni emu ipak ima konkretan nivo sigurnosnih nivoa, što za posljedicu trebalo bi imati i znakovitu pouzdanost u radu, čak i pri nekim štetnim djelovanjima. O nastavku ostalih možebitnih "anomalija", možemo nastaviti kroz daljnji tijek rasprave.

svima želim pronalazak istine i življenje sa realnošču... jump

Tehnika

Broj postova : 739

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   čet lis 13, 2011 3:39 pm

dežurni je napisao/la:
Postaje iscrpljujuće!

Odgovorio sam Vam da nema P/R kočenja i to zato jer nema ni rasporednika na kakve smo navikli.

Ako nema struje – eto zbog požara npr. vrijedi zadnji pasus prethodnoga posta, jer bi se gl. vod i onako ispraznio preko ventila budnika.

Dakle:

Ukoliko zbog djelovanja kočnice u opasnosti (koje sam naveo u
prethodnom postu) dođe do pražnjenja gl. voda tlak zraka u kočnim
cilindrima postiže maksimalni iznos kako slijedi:
pogonskim okretnim postoljima - 5b, slobodnim okretnim postoljima - 4b.

Zaustavni put sam također već naveo.

Pozdrav
Ne želim ići na živce ali s obzirom da znam za promjenu faktora trenja između kotača i kočnog bloka s obzirom na brzinu zanima me kako ovako visoki tlak djeluje na mogućnost blokiranja kotača kod malih brzina ili ako kotači ne blokiraju kod male brzine onda sigurno imaju mali koeficijent pri velikim brzinama. Ako možeš prikaži karakteristiku kočnog bloka s obzirom na brzinu. Mislim da će to svima biti zanimljivo.
Tako ćemo se bolje upoznati sa vlakom.
Nigdje nisam pronašao kolika je masa vlaka?

Pozdrav svima
[Vrh] Go down
Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   čet lis 13, 2011 5:17 pm

Wez je napisao/la:
Napredujemo a to je najbitnije..........
Mala opaska s moje strane.Budući da 6112 predstavlja ne samo novi trenutak na našim prugama nego predstavlja neku novu dimenziju pristup problemu ocjene vlaka bi se morao temeljiti na ipak nekom iskustvu i poznavanju tehničke dokumentacije.
Naravno da bi za jednu potpunu i neovisnu procjenu vlaka trebalo bi taj vlak usporediti s nečim sličnim.No kako stvari stoje......
Pitanje je da li je 6112 potpuno "provaljen" proizvod ?
Za primjer : ako uzmemo u obzir da je teoretski predviđena vožnja u višestrukom sastavu (do tri jedinice) a nažalost niti fizički ih nema toliko da se cijela stvar isproba ovo pitanje ostavljamo otvorenim.
Nadalje,da li su u vlak ugrađena najnovija tehnička rješenja ?
Opet primjer : Najvjerovatnije NE,jer u suprotnom bi jednostavno cijela oprema vlaka išla na krov,no kako mi reče izvor blizak vlakum,ovo je trenutno maksimum što je domaća pamet i industrija u stanju napraviti.
Da pokušamo biti ako ništa drugo pristojni i konstruktivni i reći slijedeće : Ako se sjetimo Litorina i Mađara (a susjedima koji rade na "Rusima" idu zazubice na 6112) priznajmo da je ovo iskorak od svjetlosne godine po pitanju uvjeta rada strojovođa a koliko sam upoznat niti putnici nemaju riječ kritike.
Dakle,6112 je ipak nova dimenzija rada i putovanja i podloga za daljnje usavršavanje proizvoda,jer osobno smatram da samo daljnji rad na usavršavanju proizvoda i njegova evolucija može donijeti konkretnu korist.
Ovo pišem s namjerom da se prekine rasprava o broju WC-a na vlaku.U konačnici nepotrebno i skreće u žutilo,a isto to žutilo držim neprimjerenim ovom forumu.

P.S.
Ako se vratimo naj lokomotivi na ovim prostorima,1141,niti taj projekt upočetku nije glatko išao,ali uz dobru volju i znanje danas imamo hvalevrijednu loksu.
Mogao bi raditi u prodaji ili moguće radiš?
Mene zanima koja je kočnica u vlaku naravno mislim na model.
Naime koliko znam svako vozilo ima neki rasporednik jer je njegova dužnost da radi obrnuto od tlaka u zračnom vodu a to je da je tlak u glavnom vodu 5 bara tlak u kočnim cilindrima je 0 bara. Kada je tlak u glavnom vodu 4,5 bara tlak u cilindrima je 0,4 bara. Kada je tlak u glavnom vodu 3,5 bara ili manji tlak u kočnim cilindrima bi trebao biti 3,5 bara ako je rasporednik vagonski a ako je lokomotivski ili vlaka tada može biti 3,6 ili 6,0 bara. Ukratko rasporednik je mehanički upravo zato da može raditi bez struje. Novi rasporednici imaju ventile kojima reguliraju tlak u kočnim cilindrima a da tlak u galvnom vodu ne treba padati ali može ali preko kočnika koji također ima električnu komandu kou prenose prema rasporedniku.
Možda nisu bitni WC-i ako ti nije sila ali je jako bitna kočnica!!!
Mi nismo radili na vlaku i sasvim je opravdano da nas zanima kako je nešto napravljeno bez obzira što je onima koji su radili vlak dosadno i nezanimljivo.
Pozdrav svima

momci, materijal o niskopodnome HŽ 6112, postavljen u literaturu

by Admin
[Vrh] Go down
dežurni
Moderator

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   čet lis 13, 2011 7:21 pm

Masa praznoga vlaka – 142t

Masa vlaka s putnicima 175t

Sva kočna oprema je Knorr.

EMV 6 112 opremljen je sljedećim kočnicama:
- automatska zračna kočnica u funkciji sigurnosne kočnice tipa Knorr (KE)
- izravna zračna kočnica s mikroprocesorskim upravljanjem (Ep) kao sastavni dio radne kočnice
- električna kočnica s regenerativnim djelovanjem (Ed) kao sastavni dio radne kočnice
- magnetsko tračnička kočnica Mg
- opružna kočnica za osiguravanje od samopokretanja
EMV je opremljen sustavom protuklizne zaštite „Wheel Slide Protection (WSP)“,koji spriječava pojavu blokade kotača prilikom kočenja s ciljem smanjenja zaustavnih puteva i zaštite kotača uslijed klizanja što bi za poslijedicu imalo nastanak ravnih površina. WSP je aktivan u svim režimima pneumatskog kočenja bez obzira na način doziranja pritiska u kočnim cilindrima.
Statičke i dinamičke koeficijente trenja mogu se naći u mjernim listama koje ja nemam i neznam kuda bi sa svom tom dokumentacijom.
[Vrh] Go down
Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 5:21 am

dežurni je napisao/la:

- izravna zračna kočnica s mikroprocesorskim upravljanjem (Ep) kao sastavni dio radne kočnice
- električna kočnica s regenerativnim djelovanjem (Ed) kao sastavni dio radne kočnice
EMV je opremljen sustavom protuklizne zaštite „Wheel Slide Protection (WSP)“,koji spriječava pojavu blokade kotača prilikom kočenja s ciljem smanjenja zaustavnih puteva i zaštite kotača uslijed klizanja što bi za poslijedicu imalo nastanak ravnih površina. WSP je aktivan u svim režimima pneumatskog kočenja bez obzira na način doziranja pritiska u kočnim cilindrima.
Statičke i dinamičke koeficijente trenja mogu se naći u mjernim listama koje ja nemam i neznam kuda bi sa svom tom dokumentacijom.
Nemoj me krivo shvatiti ali nešto ne štima u masi vlaka jer ako je masa praznog vlaka 142 tone a punog vlaka 175 tona onda bi on imao kapacitet 440 putnika u jednoj garnituri jer se računa da je masa jednog putnika 75 kg. Mislim da vlak nema toliki kapacite putnika. Prtljaga na kratkim relacijama nije tolika da toliko povećala masu vlaka.
S obzirom na raspored masa sigurno postoji razlika u osovinskom opterećenju postolja na čelima vlaka u odnosu na ona u ostalom dijelu vlaka. Možeš li naposati koliko je osovinsko opterećenje po osovinama.
Nisam ni sumnjao da vlak ima sve zaštite od proklizavanja u vuči i kočenju i malo mi je jasnije kako ste izveli kočnicu i što na što djeluje. Ako mi nešto neće biti jasno postaviti ću pitanje.
[Vrh] Go down
Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 5:22 am

Wez je napisao/la:
Ovu opasku sa prodajem doživljavam kao kompliment.Hvala.
Da budem malo preciznij.....svi postovi vezani uz klozet na vlaku bit će obrisani.Bez upozorenja i objašnjenja.
Dokazali ste da možete konstruktivno pisati.....pa lijepo molim sa šlagom na vrhu.....nastavite tako.

To i je bio kompliment. Mogao bi tako predstaviti i neke moje projekte ako smiješ? Ako neki projekt prođe možeš dobro zaraditi.

Pozdrav
[Vrh] Go down
Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 6:34 am

dežurni je napisao/la:

S obzirom da postoji više podtipova KE rasporednika možeš li napisati nešto podrobnije o podtipu.
Sve ostalo radi na struju pa mi nije interesantno za sigurnost u slučaju nesreća.

Pozdrav
[Vrh] Go down
dežurni
Moderator

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 9:05 am

Nadam se da nije opet požar u pitanju. Pomisliti će netko da se radi o neki piromanima.

Također želim naglasiti da sve ovo pišem s razine strojovođe i to strojovođe koji za dotični EMV nema ispita za upravljanje. No to je neka druga priča i nije za ovaj forum.

Odgovoriti ću ono što znam i na temelju spoznaja koje sam uspio prikupiti.

Dakle kao što sam već napisao EMV pored ostalih opremljen je automatskom zračnom kočnicom koja je u funkciji sigurnosne kočnice, dakle ne radne, nego sigurnosne kočnice (Safety Brake) tipa Knorr (KE). O podtipu ne mogu ništa podrobnije napisati.

Namjena sigurnosne kočnice je pouzdano zaustavljanje vlaka koristeći isključivo pneumatsku opremu u slučaju nemogućnosti korištenja sustava elektropneumatske kočnice iz bilo kojeg razloga (pa i nestankom struje).

U svaki EP-Compact (svako postolje ima jedan EP-compact) je integriran dio koji možemo nazvati klasični rasporednik koji djeluje na pad tlaka u glavnom vodu bilo da se to učini tkz. indirektnim kočnikom ili djelovanjem sigurnosnih uređaja koje prazne gl. vod.

[Vrh] Go down
Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 9:52 am

dežurni je napisao/la:
Nadam se da nije opet požar u pitanju. Pomisliti će netko da se radi o neki piromanima.

Također želim naglasiti da sve ovo pišem s razine strojovođe i to strojovođe koji za dotični EMV nema ispita za upravljanje. No to je neka druga priča i nije za ovaj forum.

Odgovoriti ću ono što znam i na temelju spoznaja koje sam uspio prikupiti.

Dakle kao što sam već napisao EMV pored ostalih opremljen je automatskom zračnom kočnicom koja je u funkciji sigurnosne kočnice, dakle ne radne, nego sigurnosne kočnice (Safety Brake) tipa Knorr (KE). O podtipu ne mogu ništa podrobnije napisati.

Namjena sigurnosne kočnice je pouzdano zaustavljanje vlaka koristeći isključivo pneumatsku opremu u slučaju nemogućnosti korištenja sustava elektropneumatske kočnice iz bilo kojeg razloga (pa i nestankom struje).

U svaki EP-Compact (svako postolje ima jedan EP-compact) je integriran dio koji možemo nazvati klasični rasporednik koji djeluje na pad tlaka u glavnom vodu bilo da se to učini tkz. indirektnim kočnikom ili djelovanjem sigurnosnih uređaja koje prazne gl. vod.

Pitao sam o vrsti Knorr rasporednika zato što neki obavljaju neke dodatne funkcije u odnosu na prvi mode KE rasporednika.
Što se tiče EP-compact mi je jasno da se u tom aparatu električnim signalom upravlja tlakom u kočnim cilindrima. Kada nema struje sve te uređaje možeš baciti.
Bitno je da shvatiš da nije isti zaustavni put kada sve kočnice rade normalno u odnosu na to kada radi samo jedan sustav u ovom slučaju pad tlaka zraka u glavnom vodu.

Pozdrav
[Vrh] Go down
JT Kirk
Admin

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 9:57 am

Dečki samo veselo Razz svima pozdrav, jutro je tek 11:57 fun fun (ah taj noćni PC)

poz

dežurni
Moderator

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 10:12 am

Čitajte pažljivo, u svaki EP- Compact je integriran klasični rasporednik kojemu ne trebaju nikakvi električni impulsi, nego djeluje na pad tlaka u gl. vodu, koji je posljedica upotrebe sigurnosne kočnice.

Ništa ne treba bacati nego ako nema struje kako velite, koristi se dio EP- Compacta, koji ima ulogu običnog rasporednika.

Zaustavni put sam već naveo – prepisao iz tabele.
[Vrh] Go down
Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 2:04 pm

dežurni je napisao/la:
Čitajte pažljivo, u svaki EP- Compact je integriran klasični rasporednik kojemu ne trebaju nikakvi električni impulsi, nego djeluje na pad tlaka u gl. vodu, koji je posljedica upotrebe sigurnosne kočnice.

Ništa ne treba bacati nego ako nema struje kako velite, koristi se dio EP- Compacta, koji ima ulogu običnog rasporednika.

Zaustavni put sam već naveo – prepisao iz tabele.
Moguće ja nisam dobro razumio jer sam shvatio da je na glavnom vodu rasporednik Knorr KE koji djeluje ovisno o tlaku u glavnom vodu i regulira tlak u kočnim cilindrima. EP Compakt je kako sam shvatio na direktnom vodu pa mi se čini da taj rasporednik djeluje kao D1 rasporednik Oerlikon. Upravljanje EP-Compact rasporednikom vrši se električno iz mikroprocesora. Da bi EP Compact proradio trebaako nema struje treba dobiti porast tlaka preko nekog kočnika (npr. direktnog ili kako to zovemo lokomotiviskog) a toga nema. Znači on ne može dobiti signal da bi proradio ako nema struje ili nema promjene tlaka zrak iz kočnika. Da budemo jasni to u brzom kočenju i nije bitno jer se kočenje zavodi preko rasporednika Knorr KE jer je pao tlak zraka u glavnom vodu. Isto tako vlak ne može pjeskariti jer se pjeskarama upravlja električno. Zanima me da li uređaj protiv klizanja kotača radi kao mehanički centrifugalni regulator ili radi preko električnih davača i mikroprocesora?

Pozdrav
[Vrh] Go down
Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 4:40 pm

Wez je napisao/la:
Ne miješajmo visoki napon kontaktnog voda sa strujom upravljanja.Ukoliko dođe do ispada glavnog prekidača zračna,čak i magnetna kočnica radi.Da se ide dalje u krajnost čak ako dođe i do prekida struje upravljanja....što se dogodi ?
Ništa posebno.EP ventil budnika gubi podržavanje i automatski nastupa brzo kočenje.
Bez EDK vlak se zaustavlja na zaustavnim putevima koje je dežurni naveo.
Ja raspravljam o tome što se događa ako nestane zbog nekog razloga potpuno isključenje napona. To može biti proboj visokog napona, eksplozija nekog uređaja u elektroormaru koji može dovesti do pregaranje osigurača baterije i punjača baterije. Naravno da se to rijetko ili nikada neće dogoditi ali se teoretski može dogoditi. Ne bi želio da se dogodi isto kao sa nagibnim vlakom bez obzira na različite uzroke. Ja još uvijek tvrdim da elektromagnetska kočnica u brzom kočenju može znatno skratiti zaustavni put ako se uključuje u tom stupnju kočenja. Kod aluminjskog vlaka je elektromagnetska kočnica skračivala zaustavni put za 40 %.

Pozdrav
[Vrh] Go down
JT Kirk
Admin

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pet lis 14, 2011 11:02 pm

Složit ćemo se da ovdje "svi" razgovaramo samo o niskopodnome vlaku, to je tema, i da ne izlazimo van okvira !!!...Sada i mene malo zainteresiralo to sa kočnicama novog EMV, bilo bi lijepo naučiti malo više o njegovim mogućnostima...Načulio sam uši

...striktno molim da se ne dotičemo temu o Rudinama
by Admin

Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   sub lis 15, 2011 1:16 pm

Citat iz Upute za upravljanje vlakom "U slučaju pojave požara vozila ili havarije na električnoj opremi, potrebno je uključiti gljivasto tipkalo +F2-S1 smješteno na desnoj vertikalnoj ploči na kojoj se nalaze i manometri pneumatskog sustava. Pritiskom na ovo tipkalo u potpunosti se isključuje napajanje 24 V DC vozila što za posljedicu ima isključenje gl. prekidača, spuštanje pantografa i aktivaciju ventila budnika tj. aktivaciju pneumatske kočnice vozila."
Iz toga se vidi da se u slučaju požara ne aktiviraju elektromagnetske kočnice, nema upravljanja elektropneumatskim sustavom već se kočenje vrši isključivo preko KE rasporednika jer je EP ventil budnika izgubio napajanje.
Da se razumijemo, ja nisam samo fan željeznice već mi je to posao pa htio ili ne uvijek tražim crne točke nekog projekta kako bi se ispravili i projekt postao bolji. Napravljen je prototip i normalno je da ima nekih nedostataka ali je zato prilika da se nedostaci isprave prije serijake proizvode ili prije nego se neka nesreća dogodi.

Pozdrav svima
[Vrh] Go down
JT Kirk
Admin

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   sub lis 15, 2011 1:21 pm

Tehnika je napisao/la:

Da se razumijemo, ja nisam samo fan željeznice već mi je to posao pa htio ili ne uvijek tražim crne točke nekog projekta kako bi se ispravili i projekt postao bolji. Napravljen je prototip i normalno je da ima nekih nedostataka ali je zato prilika da se nedostaci isprave prije serijake proizvode ili prije nego se neka nesreća dogodi.Pozdrav svima

To je pohvalno Tehnika...samo naprijed sa potragom...

Pozdrav

dežurni
Moderator

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   ned lis 16, 2011 8:12 am

Postovi g. Tehnike podsjećaju me na jednu crnogorsku humorističnu dramu „Jesil to došo da me vidiš“, u kojoj snaha plaši svekra posmrtnim spaljivanjem, znajući za njegovu fobiju od požara.

U jednom trenutku on joj odbrusi: „Pale Grozdana, pale, đe god vide živa čojeka trče za njim sa šibicom.“

Ja bi dometnuo: „Pale, Tehnika, pale, gdje god vide vlak trče za njim da ga zapale prije nego zakoči.“
[Vrh] Go down
Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   ned lis 16, 2011 5:57 pm

dežurni je napisao/la:
Postovi g. Tehnike podsjećaju me na jednu crnogorsku humorističnu dramu „Jesil to došo da me vidiš“, u kojoj snaha plaši svekra posmrtnim spaljivanjem, znajući za njegovu fobiju od požara.

U jednom trenutku on joj odbrusi: „Pale Grozdana, pale, đe god vide živa čojeka trče za njim sa šibicom.“

Ja bi dometnuo: „Pale, Tehnika, pale, gdje god vide vlak trče za njim da ga zapale prije nego zakoči.“

Nalost ovaj crni humor ti nije baš najbolji. Ja sam vidio nekoliko požara lokomotiva i vlakova a gasio sam dvije lokomotive. Požar nije šala pogotovo ako se pojavi u putničkom vlaku gdje su ljudi nespramni za reagiranje pa zavlada požar. Sigurno nisi vidio kako to izgleda kada rulja u panici zgazi nekoga. Ja sam vidio kako je zgažena jedna mlada djevojka od oko 16 do 18 godina. Vjeruj mi da je jednom i previše da doživiš takvo iskustvo. Doživo sam iskustvo kada mi je otkazala kočnica u Resniku prošao signal i skoro pogazio pružne radnike. Znam kako je to kada učiniš sve u svojoj moći a lokomotiva samo ide ide i ide. Ne želim da nitko nešto takvo doživi i zato se brinem.
Ako se ne varam netko je izbrisao moje komentare. Možete te izbrisati ovdje ali nikako ne možete izbrisati moje stavove.
Pozdrav svima
[Vrh] Go down
dežurni
Moderator

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   ned lis 16, 2011 6:33 pm

Nakon ogledane doista dobre kazališne predstave u kojoj smo se dobro nasmijali, osvrnimo se u potrebnoj mjeri na sustav kočenja na EMV 6 112.

Naime, ugrađujući kočni sustav treba u obzir uzeti zahtjeve UIC preporuka, kao i zahtjeve tehničkih specifikacija intereoperabilnosti TSI (technical specifications for interoperability).

Tako je izvedba ovog kočionog sustava izvedena sukladno UIC540, 541-5, 541-6, 544-1 546 i 612, te EN 13452-1:2003.

Pa tako i spomenuto gljivasto tipkalo +F2-S1. Nije jedino požar kada treba aktivirati ovo tipkalo nego nalet, sudar, iskliznuće itd. Izostanak Mg kočnice i EP kočnice nije jedina popratna pojava nakon upotrebe ovog tipkala, izostaje npr. djelovanje protuklizne zaštite (WSP) i vlak će sigurno dobiti ravna mjesta na kotačima. Ali ako je riječ o nekoj havariju što ove popratne pojave upotrebe ovog tipkala mijenjaju.

Razgovarao sam s kolegama iz nekih željezničkih uprava čiji operateri eksploatiraju vlakove s ovakvom kočionom opremom i rekli su mi da neki završe radnu karijeru a da ne upotrijebe ovo tipkalo. To je jednostavno tako. Osobno se ne sjećam kada sam zadnji puta upotrijebio gljivasto tipkalo kočenja u opasnosti, jer za tim nije bilo potrebe.

Također sam sudjelovao u gašenju nekoliko požara na željezničkim vozilima i nije bilo nikakvog stradavanja i još uvije ne znam gdje vidite baš takvu opasnost kod ovog vlaka.

Ne znam ništa o brisanju Vaših komentara i cijenim Vaše stavove kao u ostalom stavove svih, ali ponavljam Vaše dramatiziranje je zaista bez osnova.

Da i ispričavam se na šali, posebno ako se zbog toga osjećate povrijeđenim.
[Vrh] Go down
JT Kirk
Admin

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   ned lis 16, 2011 10:44 pm

Kolega Dežurni, da li imaš kakvu tehničku dokumentaciju o novom np vlaku, ne mislim na ono što sam ja postavio (upravljanje) već tehnički opis? Ako ga imaš, pa da ga stavimo da svi vide o čem se zapravo radi?! Naime, ne bi bilo loše radi sve ove naše korisne rasprave, da vidimo ima li možda (?) eventualno neka manjkavost vlaka, tj da li forumaš Tehnika s pravom (ili samo sa sumnjom) razmišlja o možebitnoj situaciji?. Ja mislim da bi vlak mogao biti savremena konstrukcija, no nikad nismo sigurni do kraja, pa glede ove teme, takav širi opis - mogao bi nam konačno po pitanju ove teme dati kasniji smisao.

Pozdrav svima

by Admin

Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pon lis 17, 2011 10:42 am

dežurni je napisao/la:
Nakon ogledane doista dobre kazališne predstave u kojoj smo se dobro nasmijali, osvrnimo se u potrebnoj mjeri na sustav kočenja na EMV 6 112.

Naime, ugrađujući kočni sustav treba u obzir uzeti zahtjeve UIC preporuka, kao i zahtjeve tehničkih specifikacija intereoperabilnosti TSI (technical specifications for interoperability).

Tako je izvedba ovog kočionog sustava izvedena sukladno UIC540, 541-5, 541-6, 544-1 546 i 612, te EN 13452-1:2003.

Pa tako i spomenuto gljivasto tipkalo +F2-S1. Nije jedino požar kada treba aktivirati ovo tipkalo nego nalet, sudar, iskliznuće itd. Izostanak Mg kočnice i EP kočnice nije jedina popratna pojava nakon upotrebe ovog tipkala, izostaje npr. djelovanje protuklizne zaštite (WSP) i vlak će sigurno dobiti ravna mjesta na kotačima. Ali ako je riječ o nekoj havariju što ove popratne pojave upotrebe ovog tipkala mijenjaju.

Razgovarao sam s kolegama iz nekih željezničkih uprava čiji operateri eksploatiraju vlakove s ovakvom kočionom opremom i rekli su mi da neki završe radnu karijeru a da ne upotrijebe ovo tipkalo. To je jednostavno tako. Osobno se ne sjećam kada sam zadnji puta upotrijebio gljivasto tipkalo kočenja u opasnosti, jer za tim nije bilo potrebe.

Također sam sudjelovao u gašenju nekoliko požara na željezničkim vozilima i nije bilo nikakvog stradavanja i još uvije ne znam gdje vidite baš takvu opasnost kod ovog vlaka.

Ne znam ništa o brisanju Vaših komentara i cijenim Vaše stavove kao u ostalom stavove svih, ali ponavljam Vaše dramatiziranje je zaista bez osnova.

Da i ispričavam se na šali, posebno ako se zbog toga osjećate povrijeđenim.
Nije mi poznato koliko imaš pređenih kilometara ali ja sam nekoliko puta koristio tipkalo za opasnost na lokomotivama 1141 i bježao u strojarnicu kada je skoro došlo do sudara sa kamionima na putnim prijelazima, ali to nije bitno jer stvari treba posložiti tako da se to tipkalo nikada ne koristi a ako zatreba tada da ono radi besprijekorno.
Molim da se u ovim komentarima ne govori o meni već o vlaku i to argumentima. Ja sam pronašao ono što smatram nedostatkom i uvjeren sam da će se na slijedećem vlaku riješiti.
Ako je dozvoljeno o vlaku pisati samo pozitivno jer ima tapecirane stolice, klimu i velike prozore pa je samim time odličan i to je nešto što bi trebalo uvjeriti budućeg kupca da ga kupi. Takvih vlakova ima puno pa ovaj treba biti bolji da bi našao kupca.
Što se putnika tiče voziti će se u bilokakvom vlaku pa makar to bio mađar, poljak, novi končarev ako je dovoljno brz u odnosu na druga prijevozna sredstva, zatim ako je cijena pristupačna i ako postoji dobro izrađen vozni red.

Što se brisanja tiče izbrisana su dva odgovora.

Pozdrav svima
[Vrh] Go down
dežurni
Moderator

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pon lis 17, 2011 6:38 pm

Broj prevaljenih kilometara ni meni nije poznat, ko kilometre broji...

Nedavno sam za 30-godišnji radni staž dobio naknadu za vjernost društvu, dobio i potrošio...

Umjesto gljivastog tipkala za kočenje u opasnosti često sam upotrijebio brzo kočenje kočnikom, jednostavno refleksno. No, ovdje je bilo riječ tipkalu koje se upotrebljava kada je potrebno isključiti svako el. napajanje.

O vlaku je dozvoljeno pisati i kritički, argumentirano..., ali kočnice, sigurnost, pa opasnost od požara. To su temeljne stvari a sumnjama tu doista nema mjesta. I ja imam primjedbi i iznosim ih vrlo često. Ali ne treba pisati protiv cijeloga projekta u političke centre moći i tako olakšati onima koji su za uvoznu opciju samo zbog provizije.

Vrlo je izgledno da serijske proizvodnje neće ni biti, barem neće u neko dogledno vrijeme.
Naime, ako pogledamo preliminarno izvješće EBRD od 02. rujna 2011.godine možemo vidjeti da će EBRD samo djelomično financirati nabavu mobilnih kapaciteta za HŽ-e.

Cijeli postupak odobrenja takvog kredita može potrajati godinama. Jedino rješenje bi bilo proizvođački kredit i vlakove na lizing naručitelju. Tako mi se čini da od toga neće biti ništa.
[Vrh] Go down
JT Kirk
Admin

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   pon lis 17, 2011 6:47 pm

Šteta da taj vlak ne ugleda ozbiljno svjetlo dana. Makar da se isproba na našim prugama kako treba. No kao i uvijek, netko pomrsi račune kad nije potrebito. Jbg

Pozdrav

Tehnika

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   sri lis 19, 2011 11:34 am

Kod vlaka je ostalo nerazjašnjeno:
1. kolika mu je masa jer postoji nelogičnost u masi praznog vlaka i opterećenog,
2. koliki je zaustavni put sa brzim kočenjem zračnom kočnicom,
3. zaustavni put sa kočenjem sa svim raspoloživim kočnicama,
4. do koje brzine djeluje rekuperativna kočnica?

Da nastavim dalje sa onim što mi se ne sviđa kod vlaka. Vlak ima po jedan komplet vrata po vagonu i mali prostor (platformu) kod vrata za pripremu putnika za izlazak. Da je taj prostor mali vidi se kod mađara gdje se ljdi tiskaju na vrata. Zatim s obzirom da je vlak međugradski ili regionalni mislim da nema dovoljan prostor za smještaj kofera, torbi i sličnih predmeta koje putnci nose sa sobom. Torbe možda stanu ali koferi sa kotačima sigurno ne. Vlaku nedostaje prstor za pranje ruku, brijanje i slično bez potrebe da koristi WC.
Napregao sam se da uočim gdje se nalazi prosotr za invalide i pronašao sam samo WC za invalide i lift ali sjedala i prostor gdje bi se oni smjestili i odložili kolica nisam našao. Moguće da netko nije dobro nacrtao prostor za putnike.
Ne sviđa mi se što izlazni prostor nije izdvojen pregradom može i staklenom jer će zimi kod otvorenih vrata hladnoća tući po putnicima koji se smješteni uz vrata.

Za sada toliko. Vidim da se nitko više ne javlja na tu temu.

Pozdrav
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Novi EMV 6112 za potrebe HŽ   

[Vrh] Go down

Novi EMV 6112 za potrebe HŽ
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 5.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» novi branici fadip bečej i ostali dijelovo za fiću
» Stari volan - novi volan